آبادان

آبادان

آبادان مرکز شهرستان آبادان و پس از اهواز ، دومین شهر مهم استان خوزستان است که از شمال به خرمشهر و رود کارون ، از شرق به رودخانه بهمن شیر و اراضی مسطح باتلاقی و از جنوب و غرب به اروندرود منتهی می شود .

آبادان مرکز شهرستان آبادان و پس از اهواز ، دومین شهر مهم استان خوزستان است که از شمال به خرمشهر و رود کارون ، از شرق به رودخانه بهمن شیر و اراضی مسطح باتلاقی و از جنوب و غرب به اروندرود منتهی می شود . نام این شهر در گذشته «عبادان» (یعنی عبادت کنندگان) بوده است . در سال 1314 ش طبق مصوبه هیئت وزیران نام عبادان به آبادان تغییر یافت . از مناطق مشهور شهر آبادان می توان به محله های بریم ، بوارده ، اروسی ، فیه ، هزاری ها ، هلندی ها ، امیری ، احمدآباد ، شاه آباد ، فرح آباد ، میدان طیب و بهمن شیر اشاره نمود .

این شهر دارای فرودگاه و بندر است که به دلیل داشتن پالایشگاه نفت و راهبردی بودن و هم مرزی با کشور عراق از زمان جنگ جهانی دوم از مهم ترین شهر های خاورمیانه و ایران بوده است . نفت از اغلب مناطق خوزستان با لوله به این شهر می رسد و پس از تصفیه به نقاط مختلف کشور و برخی مراکز معاملات نفت جهان صادر می شود . قبل از پیروزی انقلاب اسلامی یکی از وقایع مهم آبادان آتش گرفتن سینما رکس به دست عوامل رژیم پهلوی در 28 مرداد 1357 بود که در آن حادثه 377 تن جان خود را از دست دادند .

پس از پیروزی انقلاب اسلامی عوامل ضد انقلاب دست به اقدامات خرابکارانه متعددی در سطح شهر آبادان زدند که از جمله آنها ؛ انفجار بمب در محوطه پالایشگاه در 23 خرداد 1358 ، تخریب پل واقع بر نهر محربی و نهر ابوالفضل در سوم دی 1358 و انفجار چند لوله نفت و گاز در شمال آبادان در 16 اسفند 1358 است . از همان ابتدا حجت الاسلام غلامحسین جمی (امام جمعه آبادان) و جمعی از مبارزین ، کمیته انقلاب اسلامی را در آبادان تشکیل دادند و به مقابله با اقدامات خرابکارانه ضد انقلاب پرداختند .

آبادان از نخستین ساعات آغاز جنگ در 31 شهریور 1359 با تهاجم هوایی دشمن روبه رو شد و خساراتی به پالایشگاه آن وارد شد . در مهر ماه 1359 آتش سنگین توپخانه دشمن از جنوب اروندرود بر تمام منطقه خرمشهر و آبادان باریدن گرفت و به فرودگاه آبادان ، تاسیسات نفتی و اسکله های شهر و حتی بیمارستان ها آسیب جدی وارد شد . در 19 مهر دشمن ، آبادان را به محاصره کامل خود درآورد با این حال حدود ده هزار نفر از ساکنین آبادان شجاعانه در شهر ماندند و آبادان را ترک نکردند .

با فرمان تاریخی حضرت امام خمینی (ره) مبنی بر شکست حصر آبادان ، با تشکیل ستاد فرماندهی اروند در ماهشهر ، سرهنگ حسنی سعدی به فرماندهی منطقه عملیات آبادان – خرمشهر منصوب شد . از طرفی نیرو هایی که شامل نیروی زمینی ارتش ، تکاوران نیروی دریایی ، ژاندارمری ، نیروی سپاه و بسیج مردمی بودند ، در منطقه ی ماهشهر ، دارخوین و آبادان مستقر شدند . دشمن که در اشغال چند روزه خوزستان ناکام مانده بود ، تلاش برای اشغال خرمشهر و آبادان را تشدید کرد و تلاش نمود تا با عبور از بهمن شیر آبادان را اشغال کند لذا در ساعات اولیه روز هشتم آبان توانست در کرانه شمالی بهن شیر به سمت شرق پیشروی کرده و حدود پانزده کیلومتر از این کرانه را تحت کنترل خود درآورده و حلقه محاصره شهر را تکمیل کند . دشمن با عبور دادن بخشی از نیرو های خود از بهمن شیر در 9/8/1359 توانست برای اولین بار وارد جزیره آبادان شود که با اجرای عملیات کوی ذوالفقاری دوباره به عقب رانده شد .

آبادان حدود یک سال در محاصره دشمن بود تا اینکه با همت و تلاش رزمندگان در عملیات ثامن الائمه (ع) در پنجم مهر ماه 1360 ، محاصره شکسته شد ، اما کماکان گلوله باران شهر آبادان همچنان ادامه داشت . این شهر در طول جنگ به عنوان عقبه عملیات های مختلفی از جمله بیت المقدس ، والفجر 8 و کربلای 4و 5 مورد استفاده قرار گرفت . اکنون بسیاری از شهدای دوران مقاومت در گلستان شهدای این شهر به خاک سپرده شده اند .

 


موارد دیگر :

بدون آلبوم