اروندکنار

اروندکنار

اروند کنار

اروند کنار شهر و بخشی است در شهرستان آبادان که در 52 کیلومتری جنوب شرقی آبادان قرار دارد . شهر اروند کنار که قبلا قصبه یا گسبه نام داشت (قصبه الانصار هم می گویند) در زمان پهلوی دوم و در سال 1338 به شهر اروند کنار تغییر نام یافت . این شهر بندری ، اسکله و امکانات بارگیری برای لنج های کوچک دارد و آخرین حد خشکی در جنوب جزیره آبادان است و رو به روی آن شهر فاو ، بندر معروف صادراتی و پایانه نفتی عراق قرار دارد . اهالی این منطقه عرب زبان بوده و بیشتر آنها شیعه هستند اما تعداد کمی از صابئین نیز در آن زندگی می کنند . از لحاظ طبیعی ، اروند کنار به صورت دشت نسبتا همواری است که از رسوبات بین النهرین و نیز رسوبات رشته کوه زاگرس تشکیل شده است .

قبل از آغاز جنگ ، بخش اروند کنار با اقدامات خرابکارانه گروه های ضد انقلاب و خلق عرب وابسته به رژیم بعث ، نظیر انفجار 26 دی 1358 در دبستان روستای صحنه بخش اروند کنار و انفجار 19 بهمن 1358 در مدرسه سیروس شهر اروند کنار رو به رو بود . در این ایام دشمن به تحرکات گسترده ای در ساحل غربی اروند رود و مقابل اروند کنار دست زد و علاوه بر افزودن استحکامات خود در منطقه در 10 خرداد 1358 یک گردان توپخانه را در منطقه فاو و مقابل شهر اروند کنار به همراه واحد های رزمی متعدد مستقر نمود تا علاوه بر کنترل مصب اروند رود بر شهر های روستاهای ایران مسلط شود .

در دوم تیر و دهم شهریور 1359 نیز نیروی دریایی ارتش عراق ناوگان جنگی خود را در این منطقه متمرکز نمود که به نظر می رسید همه تحرکات جهت کنترل بر اروند رود بوده است . مهم ترین پاسگاه های ایران در بخش اروند کنار پاسگاه های مینوحی ، سعدونی ، نهر علی شیر ، نهر ابتر و خرمال بود که در مقابل پاسگاه های فاو شمالی و فاو جنوبی عراق به فعالیت می پرداختند . پیش از آغاز جنگ ، برخی از این پاسگاه ها مانند پاسگاه خرمال اروند کنار (به ویژه در یکم و بیستم شهریور 1359) با تجاوز نیروی دریایی عراق رو به رو بوده است .

نزدیکی اروند کنار به شهر فاو که مهم ترین محور ارتباطی عراق به خلیج فارس است ، بر اهمیت جغرافیایی این بخش به ویژه در زمان دفاع مقدس افزود ؛ به نحوی که با آغاز جنگ بخش و شهر اروند کنار عملا به محاصره دشمن در آمد ، که با مقابله رزمندگان و شکست حصر آبادان تهدید عراقی ها در تصرف اروند کنار نیز از بین رفت اما همچنان بخش اروند کنار و آبادی های آن و نیز سراسر سواحل این منطقه زیر آتش دشمن قرار داشت .

اروند کنار در بهمن 1364 محل تدارک رزمندگانی بود که برای عملیات والفجر 8 آماده می شدند . واحد های مهندسی نیز به منظور تثبیت نیرو و تامین نیاز های مهندسی منطقه ، پیش از عملیات ، با فعالیت های متعددی مانند احداث جاده های آنتنی شکل ، احداث مواضع توپخانه و ایجاد مواضع موشک زمین به هوا در بخش اروند کنار ، مقدمات عملیات را فراهم نمودند .

در عملیات والفجر 8 موقعیت حساس اروند کنار به همراه نخلستان های وسیع آن که پوشش مناسبی برای تدارک و جابه جایی نیرو به شمارش می آمد ، در موفقیت عملیات بسیار موثر بود .

در شهریور 1365 و طی عملیات موفقیت آمیز کربلای 3 ، رزمندگان قرارگاه نوح با حرکت از قسمت های جنوبی بخش اروند کنار ، دو اسکله الامیه و البکر را که مهم ترین پایانه های نفتی و پایگاه های دریایی عراق در خلیج فارس بودند منهدم ساخته و آرایش دشمن را در خلیج فارس متلاشی ساختند .

با خاتمه جنگ و اجرای مفاد قطعنامه ی 598 ، اروند رود بار دیگر مرز غربی ایران تعیین شد و سواحل اروند کنار مورد استفاده مردم این منطقه قرار گرفت .


موارد دیگر :

بدون آلبوم